Dlaczego warto zdecydować się na leczenie zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe wyróżniają się przede wszystkim dużym nasilenie lęku. Oczywiście strach jest naturalną reakcją obronną organizmu i nie da się go całkowicie wyeliminować z życia codziennego. Duży problem pojawia się jednak wtedy, gdy lęk przybiera na sile, a pacjent nie potrafi się od niego uwolnić nawet na krótki okres. Takie przeżywanie odczuć lękowych całkowicie wywraca świat pacjenta do góry nogami, uniemożliwiając mu podejmowanie codziennych, pozornie prostych czynności.

Stany lękowe - jak przebiega i ile trwa leczenie?

Zaburzenia nerwicowe mogą mieć różne przyczyny, dlatego tak ważne jest zasięgnięcie opinii wykwalifikowanego specjalisty bezpośrednio po zauważeniu pierwszych alarmujących objawów. Zalicza się do nich przede wszystkim trudność w odczuwaniu relaksu, niemożność odpoczynku i przeczucie, że w niedalekiej przyszłości stanie się coś strasznego. Leczenie stanów lękowych zawsze odbywa się pod okiem specjalistów, najlepiej przy wspólnej pracy psychiatry i psychoterapeuty. Połączenie farmakoterapii z terapią daje zdecydowanie najlepsze rezultaty.

Na czym polega terapia zaburzeń lękowych?

Jak w przypadku wielu innych zaburzeń o podłożu psychologicznym, również zaburzenia lękowe nie mogą być wyeliminowane wyłącznie przez pacjenta. Nieustanne poczucie lęku zaburza jego zdolność do racjonalnej oceny sytuacji, zatem pomoc profesjonalisty jest w tym względzie niezbędna. Polecane nurty psychoterapii do skutecznego leczenia zaburzeń lękowych to psychoterapia psychodynamiczna i poznawczo-behawioralna. Obydwa warianty zakładają stałą pracę z pacjentem, mając na celu zrozumienie problemów indywidualnego przypadku i zmianę schematów myślenia lękowego.